Ürodinami

Ürodinami, mesane (idrar kesesi) fonksiyonlarının incelenmesi işlemine denir. İdrar kaçırma ve yapma ile ilgili problemleri olan kişilere uygulanır. İdrar kesesi kapasitesi, basınçı ve genişleyebilirliği hakkında detaylı bilgi verir. Hastalığınızın tam anlaşılması ve tedavinizin düzenlenmesi için yapılır.

Bu işlem öncesi idrarınızı yapmış olmanız yeterlidir ek bir hazırlık gerektirmez. İşlem aç ya da tok olarak yapılabilir. İşlem 30dk ile 60 dk arasında tamamlanır. İşlem sonrası hasta evine gidebilir. Doktor bilgisayar dökümlerini ve hazırladığı raporu hastasına işlemden hemen sonra verir.

İdrar yolunuza ve makat kısmına çok ince bir kateter tatbik edilir, belirlenen kısımlara elektrotlar yapıştırılır. Bu kateterler vasıtasıyla idrar torbası ve karın içi basınçlarınız hesaplanacaktır. idrar kesenize vücut ısısında uygun hızda sıvı verilecektir. Sizden sıkışıklık durumunuzla ilgili bilgi vermeniz istenecektir. Dolum esnasında mesanenizin fonksiyonları (kapasitesi, basınçları, genişleyebilirliği) incelecektir. Bütün bu özellikler bilgisayar ortamına kaydedilecek ve doktorunuz tarafından yorumlanacaktır. Gerekli görüldüğü taktirde mesanenize kontrast madde içeren sıvı verilerek doldurma ve işeme sırasında görüntüleme yapılabilir.
Ağrılı bir işlem değildir. 

Bu işlem esnasında anesteziye ihtiyaç yoktur. Kateter takılması sırasında dış idrar kanalınıza verilecek olan kayganlaştırıcı jelin lokal anestetik etkisi mevcuttur.

İşlem sonrası sıkıntılar ve dikkat edilmesi gerekenler.

İşlem sonrası idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir. Enfeksiyon gelişmese bile işlem sonrası birkaç gün idrar yaparken yanmanız olabilir. Bol su içip sık tuvalete giderek bu sıkıntıları atlatabilirsiniz. İşlem sonrasında idrar yaparken yanma, idrarda bulanıklaşma veya ateşlenme gibi bir durum gelişirse lütfen doktorunuza haber veriniz.